Zwrot prowizji bankowej - Podpisanie warunków umownych kredytowej jest równoznaczna wraz z akceptacją wszystkich opłat, które są ściśle związane z kredytem konsumenckim. Na kompletny koszt kredytu wpływa m. in. oprocentowanie kredytu, ubezpieczenia, opłata przygotowawcza, i prowizja. Zwrot prowizji bankowej - Zgodnie z wyrokiem TSUE, kredytobiorca ma prawo ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów, pod warunkiem, że spłacił kredyt konsumencki wcześniej niż wynika to z umowy kredytowej.
Zwrot prowizji bankowej - Z jakimi kosztami wiąże się podpisanie umowy kredytowej?
Podejmując decyzję o zaciągnięciu jakiegokolwiek warto mieć na baczności, że kwota, którą trzeba zwrócić bankowi zawiera głównie:
-nakłady pieniężne, które instytucja finansowa przekazuje klienci
-odsetki
-opłatę przygotowawczą
-prowizje
-marże
-koszty związane z ubezpieczeniem
Środki pieniężne, które instytucja finansowa udostępnia kredytobiorcy na czas ustalony w umowie kredytowej, kredytobiorca zmuszony jest zwrócić w całości. W razie wcześniejszej spłaty zobowiązania, wszystkie koszty zostają obniżone proporcjonalnie do okresu, o który został skrócony okres kredytowania.
Zwrot prowizji bankowej - kto możeuzyskać?
O zwrot prowizji bankowej ma prawo ubiegać się kredytobiorca, który:
- dokonał przedterminowej spłaty zobowiązania - dotyczy to kredytów konsumenckich
- podpisał umowę kredytową po 18.12.2011 roku
- spłacił kredyt, zwrot prowizji bankowej którego wysokość nie przewyższa 255 550 złotych bądź równowartość tej sumy w innej walucie
- zapłacił prowizję
Trzeba podkreślić, że zwrot prowizji bankowej dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich.